Neslyšící katolíci

Chiara Badano 12.5.2014

Chiara "Luce" Badano
Chiara Badano se narodila 29.10.1971 v Sassellu.
Byla dívkou velice inteligentní, a rozhodnou, živou, veselou, sportovního ducha. Její maminka ji vychovávala v duchu evangelia, a po vzoru podobenství ji učila mluvit s Ježíšem, a vždy mu říkat své „Ano“ jeho vůli.

Milovala přírodu, ráda si hrála, ale už od mala se od ostatních lišila láskou ke všem okolo sebe. Od školky šetřila své úspory do krabičky s nápisem „Pro děti v Africe“. Později snila o tom, že se stane lékařkou a půjde do Afriky, kde se bude moci starat o chudé děti.

Byla holka jako všechny ostatní, přesto měla cosi navíc. Dokázala se svěřit Božímu plánu.

V devíti letech se připojila k mládeži z Hnutí Fokoláre – gen.
Postupně do hnutí zapojila i své rodiče. Od té doby měla Boha opravdu na prvním místě ve svém životě.

V sedmnácti letech pocítila bolest v rameni. Lékaři později potvrdili rakovinu kostí. Když se Chiara dozvěděla o své diagnoze, neplakala. Zůstala sama v tichu.A vyslovila Ano Boží vůli. Ještě často opakovala: „ Ježíši, jestli to tak chceš, chci to i já.“

Její příznačný úsměv ji nikdy neopouštěl. Odvážně čelila bolestné léčbě, později odmítala morfium, protože ji obíral o jasnou mysl, kdy mohla v modlitbě obětovat svou bolest za církev, mladé, misie…..

Její pokoj v nemocnici i doma byl místem setkání různých lidí. Příkladem svého života oslovila i spoustu nevěřících lékařů. Přátele, co za ní přicházeli, odcházeli sami spokojení a radostní.

Sama si vybrala šaty na pohřeb, které nazývala svatebními, a také písně a modlitby. Chtěla, aby to byl sváteční obřad, při kterém nikdo nebude plakat.


Zemřela 7. října 1990 na svátek Panny Marie Růžencové. Její poslední slova byla: „Mami, buď šťastná, protože já jsem! Ciao!“

Na jejím pohřbu se sešly stovky převážně mladých lidí.. Zářivý příklad jejího života oslovil spousty mladých i dospělých a nasměřoval je k Bohu.

Pověst její svatosti se rychle šířila, její diecézní biskup v roce 1999 otevřel proces kanonizace. 3. 7. 2008 byla prohlášena za ctihodnou, 19. 12. 2009 Svatý Otec Benedikt XVI. uznal zázrak na přímluvu ctihodné Chiary Badano a podepsal Prohlášení o jejím blahořečení.

Blahoslavenou byla prohlášena 25. září 2010 v Římě.

Chiara byla obyčejná dívka, stejně nedokonalá jako my, která se ale rozhodla žít svůj život naplno s Bohem. Tím nám může být příkladem a obrovskou inspirací.


Pro více informací doporučuju knížku Mám všechno. Krátká, jasná, naplňující, tak nějak ji lze vystihnout.

ZANZUCCHI, Michele. Mám všechno. 18 let života blahoslavené Chiary Badano. 1. vyd. Praha: Nové město, 2010.

http://tisk.cirkev.cz/fotografie/2010/blahoreceni-chiary-luce-badano/ - fotky z blahořečení od Markéty Jírů

http://www.signaly.cz/fotky/42152 - mé osobní fotky z celé cesty

 #